+420 723 123 100 NONSTOP

Plot plní také funkci dekorativní 

Dříve či později je jedním z důležitých problémů každého vlastníka půdy oplocení jejich území. Plot je tedy důležitou součástí každé stavby, protože především chrání objekt před nechtěnými návštěvami, ale i před toulavými zvířaty. Ovšem plot nemá jen funkci ochrannou, ale v poslední době také designovou. Mnohdy je plot doslova uměleckým dílem a to v případě, že se jedná například o kovový plot realizovaný uměleckými kováři na zakázku.

Požadavky na ploty

Při plánování výstavby plotu k ohraničení pozemku se musí vzít v úvahu základní požadavky na jeho návrh. Plot by měl být především stabilní a spolehlivý s podpůrnými sloupky uloženými v zemi. Struktura musí být pevná a bezpečná jak pro majitele domu a tedy i samotného oplocení, tak pro ty v okolí. Plot by měl také vypadat esteticky a měl by odpovídat zavedeným normám. Jinými slovy, pro dům je nutný silný a krásný plot, jehož stavba je v pravomoci jakékoli osoby bez předchozích zkušeností s takovou prací. Ale samozřejmě si dnes člověk může plot nechat vyrobit na zakázku. Trh služeb nabízí nejrůznější nabídku služeb a prací, takže si v tomto směru jistě každý vybere to, co potřebuje.

Důležité aspekty pro stavbu plotu

Dalším kritériem, které je třeba vzít v úvahu, je otevřenost a uzavřenost plotu, tj. bude – li  plot pevný nebo bude mít průchozí část. Pokud se chce majitel pozemku izolovat se od vnějšího světa, aby cizí lidé, včetně sousedů, nerušili odpočinek a soukromí, je lepší nainstalovat pevný plot. Území otevřené očím kolemjdoucích je vhodné pro ty majitele, kteří chtějí všem ukázat, jaký krásný dům nebo nádhernou květinovou zahradu mají. Je to samozřejmě individuální a každý si může vybrat oplocení podle svého uvážení a finančních možností.

Dřevěný plot

Trh moderních stavebních materiálů nabízí širokou škálu hotových dřevěných prvků pro instalaci třeba dřevěných plotů. Dřevěný plot může mít různé výšky a vzhled. Se dřevem se snadno pracuje a má řadu výhod, díky kterým jsou dřevěné ploty mezi soukromými majiteli velmi oblíbené. Zde je třeba ale pamatovat na to, že dřevěný plot se musí udržovat, aby vydržel co nejdéle.

Výhody dřevěného materiálu zahrnují:

  • snadnost použití a nízké náklady na stavbu
  • schopnost stavět různé možnosti pro plot
  • snadnost malování v jakékoli barvě

Betonový plot

Betonový plot lze bezpečně nazvat nejpraktičtější a nejspolehlivější budovou všech ostatních typů, ale pouze pokud je správně nainstalován. Takový plot má několik typů, protože díky moderním technologiím a vývoji v posledních letech se začaly vyrábět a instalovat ploty, které samy o sobě jsou již ozdobnými prvky, které zdobí celý pozemek. Vyztužené betonové ploty mají mnoho pozitivních vlastností, takže jsou stále více preferovány před jinými ploty. Mezi tyto výhody patří zejména trvanlivost a pevnost materiálu ve správně instalované konstrukci.

Kovový plot 

Kovový plot je spolehlivý a odolný plot. Takové struktury se vyskytují nejčastěji, protože se liší v nejoptimálnějším poměru kvality a ceny.

Výhody kovových plotů spočívají především v:

  • Trvanlivosti –  správně nainstalované vysoce kvalitní ploty nevyžadují údržbu a opravy po celá desetiletí.
  • Spolehlivosti – moderní materiály jsou vysoce odolné proti mechanickému poškození a agresivnímu prostředí. Speciální povlaky zvyšují antikorozní vlastnosti.
  • Bezpečnosti –  je mnohdy velmi obtížné překonat vysoký kovový plot, ten poskytuje maximální úroveň ochrany před zloději.
  • Snadné údržbě – při použití dobrých barev a nátěrů bude muset být plot opracován a ošetřen velmi zřídka. Design si zachová reprezentativní vzhled po dlouhou dobu.